Logo UT-HPRZEDMIOT: ĆWICZENIA TERENOWE I TARGI TURYSTYCZNE

:: ZAJĘCIA TERENOWE NA ROWERACH W PUSZCZY KOZIENICKIEJ

W słoneczny poniedziałkowy poranek 15 października 2012r. spotkaliśmy się na placu przed lotniskiem Sadków. Profesor Grzegorz Kiedrowicz prowadzący zajęcia określił zasady bezpiecznego poruszania się w grupie rowerowej i wręczył kamizelki odblaskowe dla prowadzącego i zamykającego grupę. Mateusz dokonał oględzin sprawności rowerów, po czym wyruszyliśmy na trasę. Pierwszy odcinek prowadził wokół lotniska, a następnie od Małęczyna do Klwatki jechaliśmy ścieżką rowerową wzdłuż drogi krajowej 12.

Podczas krótkiego postoju przed opuszczeniem drogi nr 12 Profesor G. Kiedrowicz dokonał krótkiego instruktażu posługiwania się mapą turystyczną, busolą i GPS-em, a także określania kierunków geograficznych w oparciu o zjawiska atmosferyczne i przyrodnicze.

Zajęcia terenowe 1

Następnie lokalnymi drogami asfaltowymi przemieszczaliśmy się w kierunku północno-wschodnim osiągając około godziny 11.00 miasto Pionki.

Zajecia terenowe 2

Kolejnym planowanym punktem naszej wyprawy był Skansen Kolei Wąskotorowych w Pionkach. Niestety okazało się, że po zabytkowych kolejkach, wagonikach i innym wyposażeniu pozostały tylko wspomnienia. Rozczarowani ruszyliśmy czarnym szlakiem rowerowym (czarna droga wytyczona wzdłuż nasypu kolejki leśnej do Rezerwatu Królewskie Źródła).Podczas jazdy podziwialiśmy uroki „polskiej złotej jesieni”, chociaż piękne dywany z liści maskowały korzenie drzew, które utrudniały przemieszczanie się. W okolicach godziny 13.00 osiągnęliśmy cel podróży. Rezerwat Królewskie Źródła o tej porze roku świecił pustkami.

Zajecia terenowe 3

Zajecia terenowe 4

Męska część grupy nazbierała chrustu i drewna, po czym rozpaliła ognisko, przy którym wspólnie piekliśmy kiełbaski.

Zajecia terenowe 5

Zajecia terenowe 6

Rezerwat Królewskie Źródła utworzony w 2000 r. to niewątpliwie największa atrakcja Puszczy Kozienickiej. Legenda głosi, że miejsce to było ulubionym terenem łowieckim króla Władysława Jagiełły. Stan drewnianych pomostów tworzących ścieżkę dydaktyczną jest obecnie nienajlepszy i wymaga pilnej renowacji, która jest planowana na wiosnę 2013 r.

Zajecia terenowe 7

Ostatnie 90 minut wyprawy to przemieszczanie się na azymut do Bogucina i Żytkowic, skąd pociągiem wróciliśmy do Radomia. Liczniki naszych rowerów wskazywały 50 km.

Zajecia terenowe 8

Zmęczeni, ale zadowoleni ze zrealizowanych celów, wracaliśmy do domów, mając nadzieję, że to nie ostatnie zajęcia dydaktyczne poza murami Uniwersytetu. To przykład dobrego nauczania w formie praktycznej na łonie przyrody. Na uwagę zasługuje fakt, że całą imprezę od fazy planowania, ubezpieczenia, prowadzenia na trasie, prezentowania atrakcji turystycznych, przeprowadziliśmy sami, oczywiście pod czujnym okiem prof. G. Kiedrowicza.


Technologia informacyjna w turystyce i rekreacji

Teoria i praktyka informatycznego przygotowania nauczycieli

Technologia informacyjna w nauczaniu języków obcych

Informatyka w dobie XXI wieku

Informatyka w dobie XXI wieku

Informatyka w dobie XXI wieku


© 2010 ZAKŁAD EDUKACJI INFORMATYCZNO-MEDIALNEJ --- Kontakt: empytlak [at] gmail.com